Menu

Bezwodny przewodnik Betaine

Bezwodna betaina. O co chodzi? Ostatnio ten mało znany związek zdołał dostać się do prawie każdego poważnego suplementu budującego mięśnie; cały czas utrzymując dość niski profil.

Jak to się stało?

Cóż, podczas gdy betaina zdołała pozostać poza zasięgiem opinii publicznej – od dłuższego czasu pozostaje pod mikroskopem. Te badania doprowadziły nas do przekonania, że istnieje kilka dość istotnych powodów, aby dodawać betainę lub suplementy, w tym betainę, do swojej rutyny.

Na podstawie badań klinicznych uważamy, że Betaina:

  • Skutecznie buduje mięśnie
  • Zwiększa nawodnienie mięśni
  • Obsługuje ogólny stan zdrowia

I nie opierają się one wyłącznie na badaniach na zwierzętach (oczywiście jest więcej badań na zwierzętach niż na ludziach). Przyjrzeliśmy się kilku próbom chodzenia, rozmowy, prawdziwych ludzkich pigułek z betainą, które potwierdzają hipotetyczną potrzebę betainy na siłowni.

Poniżej przedstawimy krótkie omówienie tych badań, aby dostarczyć Ci najbardziej aktualnych informacji na temat suplementacji betainy w kulturystyce.

Co to jest bezwodna betaina?

Betaina jest dość prostą cząsteczką występującą najobficiej w szpinaku, kiełkach pszenicy, a jej nazwa stanowi warzywo założycielskie: buraki.

Jak widać, betaina jest po prostu cząsteczką glicyny z dołączonymi trzema grupami metylującymi promującymi metylację. W organizmie betaina jest zwykle wytwarzana z degradacji choliny oprócz źródeł dietetycznych.

Gdy jest dostępna w organizmie, betaina robi jedną z dwóch godnych uwagi rzeczy ze względu na jej zdolność do metylacji. Odbywa się to poprzez ułatwienie homocysteiny w glutation lub stymulowanie wzrostu poziomu SAMe w ciele .

Obie te cząsteczki zwiększone przez betainę mają znaczące korzyści dla organizmu ludzkiego.

Oprócz działania metylacji betaina jest również znana jako osmolit. Oznacza to, że betaina ma powinowactwo do wody, a zatem może zwiększać nawodnienie i utrzymywać nawodnienie w komórkach.

Przypuszcza się, że ten efekt osmolitu jest główną korzyścią promującą wzrost mięśni za suplementacją betainy.

Badania na ludziach promujące suplementację betainą

University of Connecticut Wydział Kinezjologii

W 2010 r. Badanie UC z udziałem 12 regularnie trenujących mężczyzn wykazało, że grupa suplementująca 1,25 g betainy 2x dziennie zwiększała moc, siłę i utrzymanie w ćwiczeniach górnej części ciała. Niestety w 14-dniowym eksperymencie nie znaleziono korzystnych wyników w ćwiczeniach nóg. Możesz zobaczyć to badanie

tutaj

.

University of Connecticut Department of Kinesiology (II)

Później w 2012 r. UC ocenił wpływ suplementacji betainą na poziomy GH, IGF-1 i kortyzolu w krążeniu u 12 mężczyzn w ciągu 2 tygodni. Na koniec badania ustalono, że suplementacja betainą zwiększa zarówno GH, jak i IGF-1, jednocześnie zmniejszając poziom kortyzolu. Uwaga – to badanie zostało sfinansowane przez DuPont, który tworzy opatentowany suplement betainy. Zobacz to badanie

tutaj

.

Journal of Strength and Condition

Badanie opublikowane w czasopiśmie siły i kondycji (2011) oceniało efekty suplementacji betainą treningu siłowego. W badaniu stwierdzono, że suplementacja betainą zwiększa liczbę powtórzeń i objętość treningu u mężczyzn, gdy przyjmuje się je w dawce 2,5 grama dziennie. Widok

tutaj

.

Journal of International Society of Sports Nutrition

Badanie z 2009 roku opublikowane w JISSN wykazało, że suplementacja betainą zwiększa liczbę przysiadów i poprawia moc szczytową. Co ciekawe, porównuje się to do badania Connecticut z 2010 r., W którym nie stwierdzono przyrostu nóg. Widok

tutaj

.

Całkiem imponujące, prawda?

Wciąż jest wiele badań dotyczących betainy i wzrostu mięśni u ludzi. Ale to dobry początek i wygląda całkiem obiecująco.

Z tego, co widzimy w bezpośrednich badaniach na ludziach, betaina zwiększa wytrzymałość mięśni, co przekłada się na większą liczbę powtórzeń i lepiej wykonanych powtórzeń. Oczywiście ten wzrost wydajności najprawdopodobniej przełoży się na poprawę wzrostu mięśni.

Mechanizm działania betainy w organizmie jest wciąż niejasny. Jednak został przetestowany w porównaniu do kreatyny, ponieważ oba suplementy dają nieco podobne wyniki. Do tej pory naukowcy uważają, że te dwa mechanizmy są całkowicie różne i mogą działać synergicznie razem podobnie jak HMB i kreatyna.

Ostatnie przemyślenia na temat betainy: co myślimy

Betaina jest wciąż nowa i absolutnie solidne badania jeszcze nie istnieją. Ale widzieliśmy całkiem dobre wyniki na poziomie osobistej siłowni. Postępy i łączenie betainy z suplementami takimi jak HMB i kreatyna to inspirująca koncepcja poprawy wydajności fizycznej i maksymalizacji wzrostu mięśni.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *